Günümüzün popüler modası haline gelen vintage, sağlığı birinci dereceden tehdit ediyor. Tarihin geçmişindeki kıyafetlerin yeniden moda olması, eski kıyafetlerin satışını da arttırmış durumda. Eğer annenizden veya büyük annelerinizden kalan eski fakat yıpranmamış kıyafetler varsa bunları internet üzerinden kolayca satabilirsiniz. Hatta vintage konsept üzerine kurulu butik mağazalar da alım yapıyor. Fakat bu ürünlerin sağlık açısından ne kadar iyi bir karar olduğu tartışılıyor.

MİKROP YUVASI OLABİLİR!
Daha önce giyilip giyilmemesi önemli değil. Her iki şekilde de ürünün sağlıklı olmama durumu söz konusu. Ürünün giyilmiş ve ardından rafa kaldırılmış olması, o insan üzerindeki hastalığın size bulaşmasını tetikleyebilir. Veya hiç giyilmediğini düşünelim. Yıllardır küflü raflarda veya dolaplarda duran elbisenin arasına hangi mikroplar girmez ki.

Bu tip durumlar son yıllarda sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarını ortaya çıkarmış durumda. Tabi kıyafetlerin yıkanıp hijyenik bir hale getirilmesi veya temiz bir şekilde muhafaza edilmiş olması da mümkün. Burada dikkat etmeniz gereken durum, alırken ne kadar temiz olduğunu iyi bir şekilde incelemek. Aksi taktirde aldığınız ürün başınıza dert açabilir. Kimse bir mikrop yuvası haline gelmiş eski bir kıyafeti dolabında bulundurmak istemeyecektir.