1964’den beri Antalya’da düzenlenmekte olan Uluslararası Antalya Film Festivali Türkiye’de en seçkin film festivallerinden biridir. 2019 yılında Oscar’a aday gösterilen filmleri ile uluslararası arenada da adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Sanat Danışmanlığını Mirsad Purivatra’nın üstlendiği, Sanat Direktörlüğünü Mike Downey’nin yaptığı (29 Eylül -5 Ekim) tarihleri arasında gerçekleştirilen 55. Uluslararası Antalya Film Festivali, uluslararası yarışma kategorisinde dünya sinemasının en iyilerini ağırladı.2019 yılının Oscar adayları belli oldu. Yabancı dilde en iyi film dalında Oscar adaylarını,Kefernahum ,Bir Aile İşi, Soğuk Savaş olarak açıklayan Sinema Sanatları Akademisi seçimini 55. uluslararası film festivalinde  ödül alan filmlerden yana kullandı.

Geçtiğimiz yıl adından söz ettiren Türk sineması Bir Aile İşi, Göç Mevsimi, Kefernahum, Ayka, ve Soğuk Savaş  filmleri önce dünyaca ünlü Oscar yarışında ilk 9’a kalarak dikkateleri üzerine çekmeyi başardı.

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel , Antalya Film Festivalinin  başarısını şu sözleri ile ifade etti, “Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yarışmış olup ve ödüle layık görülen 5 filmin Oscar’da yarışacak son 9 film arasına girmesi ve bu filmlerden 3’ünün Oscar Adayı olarak finale kalması son derece önemli ve gurur vericidir” dedi.

Antalya Film Festivalinde geçtiğimiz yıl uluslararası ve ulusal kategorilerini birleştirerek Antalya’yı küresel dünyada sinema endüstrisinin merkezi haline getirmek, nitelik değerleri yüksek filmler ile izleyiciyi buluşturmak amaç edinilmiştir.Uluslararası Antalya film Festivali bu başarılarıyla adından söz ettirmeye devam edip Türkiye’nin adını Küresel dünyada da söz ettirmeye devam edecek gibi görünmektedir.