Furkan Kasap Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Bölümü  2. sınıf öğrencisi genç bir yetenek. Teknoloji basınında adından çok söz ettirdi. Apple, MacBook, Prolar için oluşturduğu tasarım çok büyük yankı yaptı.

Kasap, bir çok ülkede haber sitelerine ve teknoloji tasarım dergilerine haber oldu. Peki nedir bu tasarım? Macbookların klavyesine touch bar’a akıllı telefon uygulamalarını yerleştirdi.

Kasap, öz geçmişi ve ilgi alanları hakkın şu açıklamaları yaptı. İlkokulda iki boyutlu araba çizimlerini yaptığını daha sonra photoshop programında çok ilerlediğini ve bu çizimleri 3 boyutlu animasyon programları hakkında erken yaşta geniş bilgiye sahip oldum dedi

Çalıştığı için 2 yıl üniversiteye gidemeyen Kasap, ilk olarak otomobil tasarımcısı olmak istiyordum. Daha sonra yetenek sınavına girip, Mimar Sinan Üniversitesini kazandım, dedi.

Kasap, Apple’ın MacBook Prolarda bulunan touch barlarda ne gibi değişiklikler yaparsam geliştirebilirim diye düşünüp, yeni bir çalışma başlattım.

Şu an ki touch barda çok az özellik var. Ses açma kapama, kapatma özellikleri var. İnsanların bilgisayarla uğraşırken telefonlada işlem yapmaları gerektiği zamanlarda klavyenin üzerinden telefonda ki uygulamalarla nasıl işlem yapabileceği bu uygulamaları nasıl kullanacağı hakkında yeni fikirler geliştirmeyi düşündüm. Klavyeyi kullanırken yaptığımız işleme kapatmadan diğer hesaplarımızı nasıl kullanırız diye çalışmalar hazırlamaya başladım.

Yeni tasarımla Instagram Twitter ve facebook gibi sosyal uygulamaların ekran sekmeleri ile uğraşmadan sadece klavyenin üzerinden ekranı yönetebilmek adına çok güzel bir çalışma olduğunu dile getirdi.