Başkan Erdoğan, Külliye’de sanatçılar ile görüştü. Yapılan görüşmede sinema sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk tarihine ve kültürüne ilişkin filmleri daha çok görmek istediğini belirten Erdoğan kültür alanında daha fazla gelişime ve değişime ihtiyaç olduğunu belirterek devlet yöneticileri olarak daha fazlasını yapmaya devam edeceğiz diyerek mesajını verdi.

Türk kültürünün globalleşen dünyada tanıtımına daha fazla destek sağlayacak dizi filmlerin desteklenmesi, rekabet gücünü sinema sektöründe en üst düzeye çıkartılması, Türkiye’nin sinema sektörü ile dizi, film üretim merkezi haline getirilmesi çıkarılan kanun ile Resmi Gazete’de yayımlanmış oldu.

Ünlü yapımcı Yılmaz Erdoğan sorunların çözümünden oldukça memnun olduklarını daha önce hiç böyle hızlı bir girişimde bulunulmadığını söyledi.Kabule katılan Bülent İnal,Demet Akbağ, Tamer Karadağlı,  Elif Dağdeviren, Oktay Kaynarca gibi Sanatçılar sinema kanunundan duydukları memnuniyeti Türk sinemasının gelişimi için önemli bir adım olarak değerlendirerek Başkan Erdoğan’a teşekkürlerini sundular.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’ da açıklamalarda bulundu sektörün gelişimi için çözüm üretmeye devam edeceklerini, sorunların dinlenip bu şekilde ilerleneceğini belirtti.

Kanun’a göre seyircinin film öncesinde reklamlara boğulmasını engelleyen 10 dakika olma kuralı, fragmanların 5 dakikayı geçmeme kuralı ve film arasının 15 dakikayı aşmama kuralı getirildi.Sinema kanununda sinema salonu işletmecilerine de değinildi. Sinema salonu işletmecilerinin kampanya,promosyon ve toplu satış gibi faaliyetlerinin artık yasak olduğu ve ürünlerin birleştirilerek satılmaması kuralının da geldiği belirtildi.