Üzerinden tam 20 yıl geçmiş olmasına rağmen hala aranan bir tablo olan, tarihin önemli parçalarından biri olarak bilinen Pablo Picasso’nun önemli eseri yıllar sonra bulundu. Değeri 25 milyon euro olarak ölçülse de bir çok kişiye göre paha biçilemeyecek kadar değerli olan kadın büstü tablosu, Hollandalı biri tarafından bulunarak yetkililere teslim edildi.

4 Yıl Aradı Sonunda Buldu!
Tablonun ismi Buste de Femme. Türkçe karşılığı kadın büstü olan tablo Pablo Picasso’nun önemli eserlerinden biri. Fakat yıllar önce sanat hırsızları tarafından çalınan tablo satılmak üzere saklanmaya koyulmuştu. Yıllandıkça aramadan vazgeçileceğini düşünen hırsızlar fazlasıyla yanıldı. Çünkü Hollandalı sanat dedektifi olarak ünlü Arthur Brand, bu kaçakçılığa göz yummadı. 4 Yıl önce başladığı araştırmalarda nihayet mutlu sona ulaştı ve o tabloyu bulmayı başardı.

Tablonun kimde olduğu ve kim tarafından kaçırıldığı yıllardır bilinmese de bir çok kişinin düşüncesi mafya tarafından kaçırılmış olacağı iddiasıydı. Araştırmaların peşini bırakmayan Brand, neredeyse tablonun izini bulacakken bir den kapısını açtığında tabloyu görüyor. Hırsızlar tabloyu Brand’ın kapısına koyuyor. Brand ise şaşkınlıkla birlikte tabloyu gerekli yerlere götürüyor. Tablonun asıl sahibi ise Suudi bir zengin. Eğer tablonun vergilerini öderse Suudi zengine tablosu iade edilecek.