Meme kanseri kadınlarda en çok rastlanan kanser türlerinden biri olarak kendini gösteriyor. Meme dokusundaki süt hücrelerinin hızlı bir şekilde artması ile belirtilerini ortaya çıkan kanser, ihmaller sonrasında kötü sonuçlara gidilmesine neden oluyor.

Kontrollerinizi Aksatmayın!
Her on kadının en az birinde meme kanseri görülüyor. Bu yüzden meme kanseri ihmale gelmiyor. Kadınlar özellikle duşlarda kısa süreli kontroller sayesinde erken teşhis olanaklarının kapılarını aralıyor. Sıralı olarak kolun enseye kaldırılmasından sonra yapılan muayeneler ele gelen sert dokular ile sonuçlandığında doğrudan bir uzmana danışılması öneriliyor. Sert dokuların tamamı meme kanseri sonucunu vermiyor.

Ancak kanser tespitini bu şekilde erkenden yapan kadınların neredeyse tamamı erken teşhis sayesinde ölüm risklerini minimum rakamlara indiriyor. Kadınların kırklı yaşlarda ise her senede bir kez meme kanseri kontrolü yaptırmaları gerekiyor. Yıllık doktor muayenesi olarak kendini gösteren kontroller mamografi çekilmesi ile devam ediyor. Bu sayede kanser, kadınları değil, kadınlar meme kanserini kontrol ederek hastalığa karşı daha avantajlı bir konum elde ediyor.

Göğüs kanseri günümüzde en sık rastlanan kanser türü olmasıyla dikkat çekiyor. Aynı şekilde tedavisi de en kolay kanser türü. Buna rağmen düzenli kontrollerin aksatılması, kansere yakalananların sayısını üzücü bir şekilde arttırıyor. Doktorlar bu konuda 6 ayda bir kontrol yapılması yönünde tavsiyede bulunuyor. Kansere yakalanan çok sayıda kişinin ise daha önce hiç kontrol muayenesi yaptırmadığı yönünde bir istatistik mevcut.