En sağlıklı çaylardan biri olarak bilinen yeşil çayın sağlığa olan etlileri resmileşti. Japonya’da yapılan araştırmalara göre düzenli yeşil çay tüketen bireylerin diğer bireylere göre kansere yakalanma riskinin daha az olduğu ortaya çıktı. Üstelik kanser hastalarının da çay tüketimlerini doğru bir şekilde gerçekleştirdiklerinde kendilerini daha iyi hissettikleri belirtildi.

Yeşil Çay Öneriliyor!
Yeşil çay kanser hücrelerinin beslenmesine mani olduğu için hastalığın gelişim süresini minimuma indiriyor. Ancak çay tüketimlerinin bu açıdan büyük bir önemi bulunuyor. Gereğinden fazla tüketmek yerine günlük dozların dışına çıkılmaması, uyarı şeklinde belirtiliyor. Üstelik tüketimlerde çayın doğru şekilde demlenmesi de gerekiyor.

Ayrıca kanser hastalarının çay tüketimlerini doktorlarına danışmadan başlamaması da öneriliyor. Öncelikle yeşil çay demlemek konusunda çayın kaynayan suya atılmaması isteniyor. Kaynamış ve ilk kaynaklığı geçmiş suya tutamlar halinde atılan çay, beş dakika gibi bir süre beklenmesinin ardından içiliyor. Gereğinden az ya da çok uzun süre beklemek çayda istenmeyen toksinlerin ortaya çıkmasında rol oynuyor.

Yeşil çay sadece kanser için değil insan vücudunda farklı olumlu etkilere sahip olmasıyla da bir çok uzman tarafından öneriliyor. Sağlıklı bir hayat için günde bir bardak yeşil çay tüketmeniz tavsiye edilir.