Son 10 yılda çok fazla gelişim kaydeden internet alışveriş sektöründe son iki yıl içerisinde ciddi bir güven problemi yaşanıyor. Bundan 10 yıl kadar önce markafoni, trendyol gibi benzeri alışveriş siteleriyle birlikte alışveriş patlaması yaşanmıştı. Herkes bir çok markaya daha kolay ulaşma imkanı sağlarken, o yıllarda internet üzerinden daha uygun fiyatlı alışverişler yapmak mümkündür. Nitekim günümüzde de internet üzerinden alışveriş uygun fiyatlı olmakta. Fakat o yıllar ile günümüz arasındaki en büyük fark güven farkı.

GÜVEN PROBLEMİ YAŞANIYOR!
Son yıllarda bir çok kişi, internet üzerinden yapmış olduğu alışverişlerde çeşitli problemler yaşıyor. Kimi beden, kimi kalite kimi de fotoğraflarda görünen ürünün aynısının gelmemesi. Bu tür durumlarda tüketiciler şikayetlerini ilgili firmalara iletiyor olsa da çözüm noktasında tüketiciler fazlaca uğraşmış oluyor. İade işlemleri bir çok kişinin ek uğraşa girmesine sebep olmuş durumda.

Bu tip durumların sık yaşanıyor olması ise internet üzerinden alışveriş yapanların sayısında azalmaya neden oldu. Özellikle internet alışverişi konusunda deneyimli olan kişiler, sadece belli ürünleri satın alıyor. Beden veya kalite problemi olacak ürünlerde riske girmiyor ve alışverişlerde riski en aza indiriyor.

Kalite problemi ise en fazla şikayet alınan durum. Bir çok firma, satış yaptığı ürüne ait görseller koymakta. Fakat bu görseller bazı firmalar tarafından sadece temsili olarak koyuluyor. Bu durumda aynı kaliteye sahip ürünün gönderilmemesi, tüketici cephesinde tepkiyle karşılanıyor. Tüm bunların toplamında internet alışverişleri son yıllarda ciddi sekteye uğramış durumda. Geleceğe yönelik firmaları ninternet satışlarında daha iyi kaliteyi yakalayamaması durumunda e-ticaret siteleri daha büyük darbe yiyebilir.