Tüm verilerin yurt içinde kalmasını sağlayacak olan “yartu” Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirildi. Verileri Türkiye’de tutacak arayüz programı ile ofis depolama ve e-posta bilgileri için kuruldu.

TÜBİTAK desteği ile projeye başlandığını dile getiren Necmettin Erbakan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Mücahit Büyükyılmaz proje hakkında bilgiler verdi.

1,5 yıldır yartu adını verdiklerini sistem üzerinde çalıştıklarını söyleyen Büyükyılmaz hizmetin ofis ve e- posta üzerine kurulu olduğunu anlatarak şunları söyledi.

Yabancı menşeili ürünleri kullanmakta olduğumuz ve bu ürünlerin bilgilerimizi yurt dışına çıkarmış olduğundan rahatsızlık duyduklarını bu durumu engellemek için neler yapılabileceğini düşünerek TÜBİTAK’a bir proje gönderdik. TÜBİTAK’ın katkılarıyla ürünümüzü geliştirdik.Tek bir ara yüz ile ofis dosya depolama e-posta hizmetlerini sağlayabiliyoruz. Verilerimizi yurt dışına taşımamız en önemli özelliğimizdir. Bize başvuruda bulunan kuruluşlara verilerin kendi datalarında saklanacağı şekilde hizmet veriyoruz. Firmalar veri güvenliğini kendi bünyelerinde sağlıyorlar. Bir çok üründe bulunan kısıtlayıcı özellikleri kaldırdık. Diğerlerinden çok farkımız var. Ayrıca tüm bu işlemler için ekstradan ödeme yapılmasına gerek kalmadı.

Konya sanayi odası, Necmettin Erbakan Üniversitesi “Yartu” adını verdikleri internet tabanlı serverı kullanmaya başladı. Proje ekibinde dört öğrencinin yer aldığını dile getiren NEÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ali Osman Çıbıkdiken projeye destek veren herkese teşekkür ettiklerini söyledi. Projelerinin bir çok kurumda kullanılacağından emin olduklarını bildirdi.