Doğum kontrolü için geçiş çağlardan günümüze kadar pek çok farklı sistem denendi. Kadınlara yönelik olan doğum kontrolünde ise uzun zamandır sağlığa etkileri konuşulan doğum kontrol hapları gündemde kaldı. Ancak bilim adamları artık erkeklerin de kullanabileceği bir doğum kontrol hapı geliştirdiklerini açıkladı.

Sağlığa Hiçbir Zararı Yok!
ABD’li bilim adamlarının üretmeyi başardıkları erkekler için doğum kontrol hapının ilk test aşamalarının bittiği açıklandı. Gelen açıklamalara göre hapların sağlık açısından herhangi olumsuz bir etkisinin olmadığının altı çizildi. 11-beta-MNTDC ismi verilen ilacın kırk farklı erkek üzerinde denendiği bildirildi. Gelen açıklamalara, ilaçların erkeklerin libidosu üzerinde düşüş yaşanmaması ile devam edildi. İlacın sadece spermlerde olan etki üzerine çalıştığı biliniyor.

Bu sayede erkekler için hazırlanan doğum kontrol haplarının cinsel yaşamda azalma gibi bir sonuç vermediği görüldü. Bilim adamlarının deneklerden aldıkları sonuçlardan memnun olmalarına karşın ilaçların hemen piyasaya sürülmeyeceği bilgisi geldi. Daha net ve pozitif sonuçlar için ilaçların geliştirilmesinde on yıla daha ihtiyaç olduğu bildirildi.

Bu buluş kadınlar için de büyük bir öneme sahip. Yıllardır kullanılan doğum kontrol haplarının sadece kendi cinsleri tarafından kontrol altına alınmak için kullanılması ciddi problemlere yol açmıştı. Bundan sonra erkekler de kullanabilecek. Tabi eğer üretimden direkt olarak tüketiciye ulaşması halinde.