Enflasyonun etkilemediği alan neredeyse kalmadı. Alışveriş tutkunları ise durumdan en fazla mağduriyet yaşayacak kesim. Eğer bir alışverişe çıkacaksanız 1 yıl öncesine göre cebinize iki kat daha fazla para koymanız gerekir. Neden mi? Artan enflasyon oranlarının ötesinde bir zam alışveriş merkezlerindeki mağazalarda. Mağaza sahiplerini sadece enflasyon etkilemedi. Artan kira bedelleri de ürünlerine ek zam yapmayı gerektirdi.

AYRILAN BÜTÇE DEĞİŞECEK!
Uuzn süredir alışverişe çıkmadıysanız bütçenizi yeniden gözden geçirmeniz gerekecek. Çünkü mağazalarda fiyatlar oldukça yüksek bir hal aldı. 2018 yılı ilk ayı itibarı ile 200 liraya iyi bir ceket veya mont almak mümkünken, 2019 yılının ortası itibarı ile aynı rakamlara mont almak neredeyse imkansız. Eğer ceket veya mont almayı planlıyorsanız rakam 300 liradan başlıyor desek yanlış olmayacaktır. Aynı ürünler ise genellikle iki kat fiyata ulaşmış durumda.

Bu durum bütçenin güncellenmesine sebep oluyor. Yıllardır dilimizde dolanan deyim evdeki hesabın çarşıya uymaması ise tam anlamıyla bu dönem için söylenmiş diyebiliriz. Çünkü bu sıralar alışveriş merkezlerine giden bir çok kişi çok farklı fiyatlarla karşılaştığı için sınırlı sayıda alışveriş yapabiliyor.