Diş sağlığının önemi herkesçe bilinir ve diş sağlığı için D vitamini de oldukça önem arz eder. Bu vitamin dişlerin ve kemiklerin şekillenmesinde önemli bir role sahiptir ve dişlerde oluşan en büyük sorunlardan biri iltihap sorununu da azaltır. Ayrıca kemik kaybını önleyen bir özelliğe sahiptir. Kalsiyum ve fosfor emilimi diş etleri hastalıklarında önemli olgulardır ve D vitamini bu emilimlerin sizlere sağlar. Dişlerin anatomik yapısını da olumlu anlamda etkileyen D vitamini diş minelerini de güçlendirme özelliğine sahiptir.

D Vitamini İçin Doğal Beslenin!
D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için güneşte 15 dakika kadar kalmanız yeterlidir. Ellerinizi güneşte bırakmanız bile sizin gerekli olan D vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza olanak sağlar. Tabi güneşten faydalanmak adına çok uzun bir süre güneşin altında da kalınmaması gerekir. Bu faydadan çok zarar verecektir. Yeterli güneş ışınlarından faydalanma olanağınız yok ise, yoğurt, süt, ton balığı ve peynir gibi besinler ile bu vitaminin eksikliğini kapatabilme imkanına sahipsiniz.

Dişlerin sağlığını korumak için şekerli ve asitli gıdalardan da uzak durmanız gerekir. Ve tabi kahve, sigara, çay gibi alışkanlıklar da dişlerin ömrünü azaltıyor. Bu yüzden diş sağlığınıza değer veriyorsanız tüketeceğiniz gıdalara fazlasıyla dikkat etmeniz gerekmektedir.