Recep Tayyip Erdoğan “Dün Külliye’de sinema ve dizi sektörünün önde gelenleri ile görüştük tebrik ve teşekkürlerini kabul ettik. Sinema Kanunu Türk sinema ve dizi sektörünün gelişmesine çok büyük katkı sağlamıştır. Türk sinema ve dizi sektörünün uluslararası rekabet piyasasında en üst düzeye gelmesi için çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan, “Türk dizileri ihracat hacmi ile ABD’den sonra ikinci sıradadır 2002 yılında Türk seyircisi ile buluşan yerli film sayısı 9 iken, geçtiğimiz yıl 180’e çıktı, diyen Başkan Erdoğan aynı zamanda 2 temmuzdan sonra gişede tamamen şeffaf bir tutum olacak, film çekimleri arttırılarak Türk sineması adını tüm dünyaya duyuracak dedi.2004 yılında çıkarılan Kanun’a da değinen Erdoğan Türk sinema ve dizi sektörünün gelişimine çok büyük katkı sağlamıştır. Dün imzaladığımız sinema kanunu ile bu gelişim artarak kendini yenileyecektir” dedi.

Kanun ile getirilecek yenilikler şöyle açıklandı;

Yabancı filmleri ve dizileri desteklemek adına  destek komisyonları oluşturulacak, 18 yaş sınırı ile gösterime girecek olan filmler Sınıflandırılması ve değerlendirilmesi yapılmamış ise gösterime girmesi yasak olacak.

Sinema kanunu ile Bakanlık, sinema alanındaki proje, etkinlik ve faaliyetleri destekleyecek, çeşitli etkinlikler düzenlenecek ve bu alanda isteği arttıracak ödüller verilecek,Sinema donanım desteği sağlayıp yapımcıların motivasyonları arttırılacak.

Uygunsuz filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulmayacak,Bakanlıkça sınıflandırılması ve değerlendirilmesi yapılan filmler, uygunluk durumlarına göre ibare ve işaretler ile gösterime alınacak.