Alışveriş için bir çok kişinin tercihi AVM’ler oluyor. Sebebi ise çok sayıda ürüne tek bir yerden ulaşabiliyor olmak diyebiliriz. Fakat AVM’lerdeki dükkan kiraları hiç de azımsanacak miktarlarda değil. Onlara bir yenisi de 2019 yılı itibarı ile geldi. AVM’deki dükkan kiralarında 2019 yılı itibarı ile belli bir oranda zam gerçekleştirildi. Bu zam iş yeri giderlerini arttıracağı için müşterilere de yansıtılacak.

KİRA SEBEBİYLE ÜRÜNLE ZAM!
Kira giderlerinin artış göstermesi önümüzdeki günlerde ürün satışlarında fiyat değişikliklerine sebebiyet verecek. Satılan en düşük miktarlı ürünler bile bu durumdan olumsuz etkilenecek. Alışverişe çıkmayı planlayanlar ise ayırdığı bütçede değişiklik yapmak zorunda kalabilir.

AVM’ler için bu durum can sıkıcı olsa da beklenen bir durum olarak görülmekte. 2018 Yılından sonra ciddi farklılıklar gösteren ekonomi, AVM’deki dükkan kira giderlerinin de artışı için aylar öncesinden sinyal yakmıştı. AVM dışında konut ve dükkanlar için artan kira bedellerinin AVM’deki dükkanlara yansımaması neredeyse imkansızdı. AVM’deki kiralar metrekare cinsinden hesaplanmakta. Yeni zam da yine metrekare usulü yapıldı.