Alzheimer günümüzde özellikle 65 aş ve üzerindeki hastalar üzerinde görülen rahatsızlıklardan biri olarak kendini gösteriyor. Hastaların küçük şeyleri unutmaları ile başlayan hastalık zaman içerisinde ilerliyor. Son evrelerde hastaların kendileri dâhil herhangi bir şey hatırlamaları mümkün olmuyor.

TEDAVİSİNDE BAŞARI SAĞLANAMIYOR!
Tıpta yaşanan gelişmelere karşın Alzheimer tedavisi için net bir ilaç kullanımı olmadığı biliniyor. Günümüzde hastalara yazılan reçeteli ilaçların sadece hastalığın ilerleme seyrindeki hızını azaltmak gibi bir etkisinin olduğunun altı çiziliyor. Hastalık doğal şekilde de olası kazalardan sonra da kendini gösterebiliyor.

Ancak her halükarda hastalık tedavisi için psikolojik olarak yardıma da ihtiyaç vardır. Alzheimer ilaç tedavisi kadar etkili olan bir şey de hastaların yakın çevrelerinin davranışlardır. Uzmanlar, hastaların yanlarında onlar ortamda hiç yokmuş gibi konuşulmasını tavsiye etmiyor. Üstelik yer ve mekân değişimlerinin Alzheimer hastaları için olumsuz etki doğuracağı da belirtiliyor. Bu neden yüzünden Alzheimer hastası yakını olanların hayatlarını belli ve az değişken bir düzene oturtarak ilerletmeleri tavsiye ediliyor.