Türkiye’de her gün binlerce alışveriş noktasında milyonlarca parça alışveriş yapılıyor. Fakat istatistiklere bakıldığında satışlarda parça/adet sayısında ciddi bir azalma meydana gelmiş durumda. Bunun ana sebebi, artan enflasyon. Her yıl maddi koşullar biraz daha zorlaşırken, ev haneleri de bu durumu alışveriş yaparken yakından hissediyor.

DAHA AZ ALIŞVERİŞ YAPILIYOR!
Eskiden alışverişe çıkıldığında planlanan parça adedi bu günlerde yapılan alışverişlere göre daha fazlaydı. Bunun birden fazla sebebi bulunuyor. En başında enflasyon olsa da hane sayısındaki rakamlar da alışverişteki parça sayısını düşürüyor. Eskiye göre yeni aileler daha az çocuk yaparken, bu durum alışverişteki parçasayısını da etkiliyor. Eskiden aileler genellikle en az 2-3 çocuk yaparken, ülkemizde yeni çiftler çok fazla çocuğa karşı duruyor gibi görünüyor. Bu da daha az sayıda alışveriş yapılmasında büyük bir etken.

ARTAN FİYATLAR ADET SAYISINI DÜŞÜRÜYOR!
Giyim mağazalarındaki fiyatlar ise yine satışlarda adet sayısını düşüren en önemli etkenlerden biri. 2 Yıl öncesi ile kıyaslandığında aynı ürünler yarı fiyatı veya daha alt rakamdan alınabilirken, günümüzde yüksek rakamlardan satılıyor. Örneğin bir erkek gömleği 2 yıl önce 50-60 liradan alınabilirken aynı marka gömlek bu yıl 120-130 lirayı bulabiliyor. Yani iki katı.

Bu durum Türkiye’de giyim sektörüne ciddi yara açarken, markaların fiyat politikasında bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Şartlar ne olursa olsun mağazalarda indirim görmek pek mümkün değil. Genellikle daha fazla satışın yapılmasına yönelik 3 al 2 öde kampanyaları daha fazla ön plana çıkıyor.