Türkiye’de alışveriş bağımlılığı yeni bir tehlike oluşturuyor. Geliri yüksek veya düşük farketmeksizin bir çok kişi ihtiyaç olmasına bakmadan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Yapılan kurumsal anketlerde bir çok kişi her ay üzerine giymek için kıyafet aldığı görülüyor. Kadınların giyim üzerine alışveriş bağımlılığı daha fazla görünürken, erkeklerin ise daha çok yeme ve içme konusunda harcama yaptıkları ortaya çıkıyor. Fakat erkeklerin daha kolay alışverişte para harcama alışkanlığı ise kadınlara göre farklı bir tehlike barındırıyor.

BAĞIMLILIK DURUMUNDA!
AVM’ler bilindiği üzere alışveriş için tercih edilen en önemli mekanlardan biri. Her şehirde çok sayıda bulunan alışveriş merkezleri, kadın erkek ayırt etmeksizin herkesin alışveriş yapmasını tetikleyen bir tehlike. AVM’leri gezmek amacıyla çıkan bir çok kişi genellikle alışveriş yaparak evlerine dönerken, kadınlar daha çok makyaj ürünleri ile birlikte kıyafet aldığı gözlemleniyor.

Bağımlılık derecesinde alışveriş yapılması ise tehlike oluşturuyor. Bir çok kişi her ay elde ettiği kazancı genellikle kredi kartı borçlarına yatırırken, bazı kesim ise borçlarını ödeyemediği halde alışveriş yapmaya devam ediyor. Türkiye’de bir çok sektörde taksitlendirme yapılmasına yasak gelirken, giyim sektöründe ise böyle bir sınırlama bulunmuyor. Bu da alışverişte taksit ile satın almanın yolunu açık tutmakta ve daha fazla alışveriş yapılmasını sağlamakta.