Dünyanın mobil teknoloji devleri artık 5G teknolojisi üzerinden yarışacak. Zaman içerisinde cihazlarda 3G ile başlanan internet teknolojisinin 5G’ye yükselmesi, pek çok kullanıcının zaten beklediği bir şeydi. Geçtiğimiz haftaya kadar Samsung ve Motorola arasında kıyasıya rekabet oluşturan ilk 5G’li telefonu piyasaya sürmek yarışı aynı zamanda sonlansa da 5G suları durulmak bilmiyor. Bu alanda diğer teknoloji devlerinin atılımları da büyük bir merakla bekleniyor.

Firmalar 5G İçin Yarışta!
5G cep telefonu teknolojisi için Samsung Galaxy S10 ve Motorola Moto Z3’ten sonra ZTE ve Lenovo atılımları geliyor. Firmalar, yakın geçmişte bu konuda hızlı bir çalışma yürüttüklerini belirtmişti. Yarışta üçüncü bir isim olarak uzun süre isminden söz ettiren LG ise, bu alanda biraz geri çekildiğini kabul etti. Ancak kaliteli bir sunum yapmak için kontrollerini yinelediğini söyleyen firma, yarıştan tam anlamı ile de çekilmiş değil. 5G telefon sunumlarında Lenovo Z6 Pro ile 23 Nisan’da görücüye çıkacak. ZTE ve LG ise resmi bir lansman tarihi belirlemiş değil.

2020 Yılı itibarı ile bir çok markanın G5 teknolojisi için atılımlarını ve girişimlerini daha daha etkin şekilde gerçekleştirmesi bekleniyor. Şu sıralardaki rekabetin öne çıkması ise 4G teknolojisinin gölgede kalmasına sebep olmuş durumda. 3G’nin ise artık esamesi okunmuyor diyebiliriz. Yarış içerisinde olan markaların arasında son yılların en yüksek satışlarını gerçekleştiren huawei, xiaomi gibi markaların olmaması ise düşündürücü karşılanıyor.